Ne kadar Yakar

Hakan Can 04 Ekim 2017 0

Ne kadar Yakar

NE KADAR YAKAR?

Yakıt fiyatlarının giderek artıyor olması, araç sahiplerinin aklına ilk olarak ne kadar yakar sorusunu getirmektedir. Özellikle yakıt fiyatlarının artıyor olması ve yakıt vergi fiyatlarının da artmış olması ile  birçok kişi yüksek yakıt tüketimine sahip olan araçları tercih etmek istememektedir. Yüksek yakıt tüketimine sahip olan araçlar kısa mesafelerde bile düşük yakıt tüketimine sahip olan araçlara göre daha fazla yakıt tüketmekte bu açıdan ekonomik anlayışa zıt düşen bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple özellikle gelir düzeyi orta seviyelerde olan kişilerin önce ne kadar yakar sorusunu sormaları gerekmekte daha sonra da düşük yakıt tüketimine sahip olan araçları tercih etmeleri gerekmektedir. Bu açıdan araç modelleri arasında seçim yapılacağı zaman ne kadar yakar sorusunun her araç modeli için ayrı ayrı sorulması gerekmektedir. Farklı araç modellerinin yakıt tüketimi konusunda birbirlerine sağladıkları üstünlükler bulunabilmektedir. Yani bir özelliği ile diğerinden yüksek yakıt tüketimine sahip olduğu düşünülen bir araç diğer bir özelliği ile söz konusu diğer araçtan çok daha az yakıt tüketimine sahip olabilmektedir. Bu sebeple yakıt tüketimi konusunda ne kadar yakar sorusu sorulurken araçlar hakkında ayrı ayrı araştırma yapıldıktan sonra bu araçların çeşitli özelliklerinin karşılaştırılması da gerekmektedir.

Örnek verilecek olursa otomatik vitese sahip olduğu için yüksek yakıt tüketimine sahip olacağı düşünülen bir araç  kullanmakta olduğu yakıt tipi ya da küçük boyutlu motoru ile daha düşük bir yakıt tüketimine sahip olabilmektedir. Motor boyutunun ve yakıt tipinin yakıt tüketiminde vites tipine göre çok daha fazla etkili olduğu düşünülürse ne kadar yakar sorusuna söz konusu araç için olumlu bir cevap verilebilecektir.  Motor boyutu araçların yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi olmaktadır.

Yakıt tüketimini en fazla etkilemekte olan ve ne kadar yakar sorusunda göz önünde bulundurulması gereken ilk faktörler arasında yer alan diğer bir konu ise araçların ağırlıkları olmaktadır. Otomobil modelleri arasındaki ağırlık farkı direkt olarak motor boyutunu etkileyeceğinden aracın kasa tipine ve dış görünüşüne bakılarak nasıl bir motora sahip olduğu  konusunda fikir sahibi olunabilecek ve ne kadar yakar konusu ile ilgili bir ön bilgi edinebilmek söz konusu olacaktır.

Sende Yorum Bırak »