Reno Symbol korna arızası

Hakan Can 11 Temmuz 2017 0

Reno Symbol korna arızası

2013 Model Reno Symbol marka aracımın kornası farları açınca çalmamaya başlamıştı. Farları kapatıyorum yaklaşık 10 saniye sonra ses geliyor oda tam değil kesik kesik. Daha sonra Dacia modelleride aynı kolu kullandığını öğrendim. İnternette araştırdığıma göre 150- 200 lira civarında yenisi satılıyor. Daha sonra tamiri olabilir mi diye kafama takıldı. İnternette birkaç resim ve video buldum ama kendime açıkçası güvenemedim. Daha sonra Google ye  Bursa sinyal kolu tamiri yazdım ve çıkan numarayı aradım. Konuştuğum tamirci arkadaş sorunu zaten hemen anladı. Tamirini sorduğumda fahiş bir fiyat ile karşılaştım. Benden 150 lira istedi. bende 150 yenisi satılıyor dediğimde git o zaman yenisini al cevabını alınca sana vereceğime alırım tabi deyip telefonu kapattım. Bu kadar üçkâğıtçılık olmaz. İnternette araştırdığımda bu kolun kronik bir sorun olduğunu fark ettim. Bir video ile kafaya koydum sökmeyi.

 

Önce direksiyon altındaki 2 yıldız vidayı söktüm ve direksiyon etrafındaki alt üst plastiği çıkarttım.  Daha sonra alyan ile sinyal kolunu söktüm ve soketini çıkarttım.

Sarı kablo kopmuş olduğunu fark ettim. Bu kornayı çalıştıran kablo. Kol haraketinden kablo yukarı aşağı hareket ederek zamanla kopuyor.

Bütün kobloları lehim ile sökerek yerinden çıkarttım ve içinden kopan kabloyu lehimledim.

Takarken  dikkiat edin bütün opsiyonları yerine doğru şekilde takmalısınız. Yoksa ben sinyali tam oturtmamışım sonradan fark ettim baya uğraştım. Sürekli sola sinyal veriyordu. Hepsini yönlendiren basit bir düzenek var.

 

Açıkçası parayı böyle emek hırsızlarına kaptırmayın. 50 lira istese anlarım ama istediği ücret gerçekten çok fazla. Ben ilk yaptığım için biraz uğraştım ama şu an olsa 30 dakika bile sürmez işlem.

Sende Yorum Bırak »