2013 Jeep Compass Mini Test

Hakan Can 27 Ağustos 2013 0

2013 Jeep Compass Mini Test
  • Motor
  • Şanzıman
  • Konfor
  • Fiyat

Test köşemizde bu hafta makyajlanma sürecini tamamlayan jeep compass modeline yer verdik. Test ettiğimiz araç makyajlı kasa değildi. Fakat büyük değişimler geçirmediği için araç hakkında edindiğimiz deneyimler makyajlı kasa içinde geçerli olacaktır. 2013 jeep compass detaylarına geçmeden önce makyajlı kasadan biraz bahsedelim. Amerikan kökenli araç yenilenme sürecinde karartılmış far grubuna, krom nikelaj ozgara ve sis farı çerçevesine sahip olmuş. Bunun dışında jantları ve far uçları da değişen aracın dış alanında küçük değişimler yapılmış. İç alanda 6.5 inçlik dokunmatik ekran, yeni koltuk renk ve desen seçenekleri, bardaklık alanında led aydınlatma ve krom kaplamanın kullanıldığı muhtelif kısımlar yer verilmiş. Motorda değişim yapmayan firma jeep compass’ın şanzımanında küçük değişim yapmış. Tiptronik şanzımanı manuel mod da 6. vitese ulaşırken otomatik mod da 5. viteste sınırlı kalıyordu. Firma bunu 6. viteste eşitlemiş. Bunun dışında yürüyen aksam ve motor da değişim yapılmamış.

Şimdi de 2013 jeep compass test detaylarını aktaralım. Jeep firması sıradan bir otomobil markası olmadığını en başta belirtelim. Kökeni 1938 yılına dayanan ve en özel amerikan otomobil markalarından birisi olan jeep, arazi araçları üzerine büyük geçmişi olan firma. Böyle bir firmanın kompakt suv sınıftaki temsilcisi olan jeep compass ise ülkemizde birçok güçlü temsilcisi olmasına rağmen marka değerinin verdiği avantaj ile değer gören araçlardan birisidir. Sınıfındaki araçlara göre çok daha gösterişli olan bu otomobil, motor ünitesinden dolayı diğer rakipleri kadar ülkemizde rağbet görmüyor. Zira bu araç 2.0 litre 4 silindirli 156 beygir güç üreten motora sahip. Vergiden dolayı pekte sevimli durmasa da atmosferik motora sahip olan jeep compass yeterli performansı sunuyor. 4×2 çekiş sistemi ile önden çekişli olan compass, yüksek hızlarda içeri ses alması, süspansiyon tepkisi konfordan ödün vermeyecek derecede iyi olsa da araçtaki güven hissi azalıyor. Yani güvenlik açısından dolayı pekte hoş olmayan izlenimlerimiz oldu. Bu yüzden yüksek sürat için tasarlanmış bir suv olduğunu düşünmüyoruz. Aracın şanzımanından yazımızın başında bahsetmiştik. Sürüş esnasında aracı manuel mod da kullandık ve vites geçişleri çok ama çok hoşumuza gitti. Sarsıntısız vites geçişleri sağlayan jeep compass, bu sayede konfor için de puan haznesine olumlu dönüş sağlıyor. Jeep compass görüş açısı ve boyutundan dolayı park ederken veya dar alanlarda sürüşte can sıkabileceğini düşünüyoruz. Bunun dışında jeep compass malzeme kalitesi yeterli seviyede tutulmuş. Kesinlikle kalitesiz değil ama iç tasarımın daha göz alıcı şekilde olmasını beklerdik. Fakat bu aracın amerikan olduğunu düşündüğümüzde bunu bir eleştiri olarak düşünmemek lazım. Her şey sade ve ulaşılabilir şekilde tasarlanmış. Zaten güncellenen kasa da eleştirdiğimiz iç mekan daha göz alıcı şekilde kullanıcıya sunuluyor.

2013 jeep compass testimizin son cümlelerini kuracak olursak. Test ettiğimiz araç compass‘ın en dolu modeliydi. Bu araç 82.750 tl sıfır satış fiyatına sahip. Dizel olmaması onun için en büyük dezavantaj olabilir, ama o jeep firmasının bir temsilcisi. Göstergesindeki km/s dışındaki mph alanının varlığı bile onda amerikan suv ruhunun olduğunu gösteriyor. Yakıt tüketimi sizin için önemli değil ve jeep markasının tadını tatmak istiyorsanız jeep compass’ı tercih edebilirsiniz. Böyle beklentileriniz yoksa jeep compass’tan daha düşük yakıt tüketimine sahip ve daha düşük vergiye sahip olan rakipleri var.

Motor: 2.0 litre 4 silindirli 156 beygir ve 190 nm tork
Performans: 0-100 km/s: 11.2 saniye – Maksimum hız: 185 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 11.1 / 6.7 / 8.3 / 194 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4448 mm / 1663 mm / 1812 mm
Bagaj Hacmi: 458 lt (Tüm koltuklar katlanınca: 1269 lt)
Boş Ağırlık: 1591 kg

Sende Yorum Bırak »