2013 Yeni Audi A3 Sedan Türkiye’de Satışta

Hakan Can 12 Ekim 2013 0

2013 Yeni Audi A3 Sedan Türkiye’de Satışta

Son yıllarda otomobil üreticileri mevcut modellerini yenilemenin yanı sıra, yeni modellerini de piyasaya sunmaya başladı. Bu özellikle alman devi firmalar arasında büyük rekabetin başlamasına sebep oldu. Audi, bmw ve mercedes firmaları bu konuda kıyasıya mücadele ediyor. Özellikle sedan sınıfa olan rağbet, bu firmaların daha uygun fiyatla tüketiciye yönlendirmeye başladı. Bunun en bariz örneği de audi a3 sedan modeli oldu. Yıllardır hatchback sınıfının en iyi modellerinden biri olma özelliğini gösteren audi a3’ü yeniledikten sonra sedan modelini de üreten audi firması, özellikle ülkemizde ilgi göreceğini düşündüğümüz yeni audi a3 sedan modelini avrupa’da satışa sunmuştu. Vee nihayet 2013 yeni audi a3 sedan ülkemizde de satışa sunuldu. Birçok ülkede 1.4 tfsi benzinli motoru ile satışa sunulan bu yeni audi modeli, firmanın ultra hafif yapı teknolojisi üzerine üretildi. A3 Sedan için aynı zamanda 1.8 TFSİ 180 beygir güç üreten benzinli ünite ve 2.0 TDİ 150 beygir ü güç üreten dizel ünite araç bünyesine dahil edilmiş. Fakat ülkemizde bu iki motor için satış söz konusu değil. Ayrıca benzinli motorlara 7 ileri s tronic şanzıman eşlik ederken dizel üniteye 6 ileri manüel şanzıman yerleştirilmiş.

Audi a3 sedan özelliklerinden söz edecek olursak araçta 16″, 17″, 18″ ve 19 inçlik jantlar sunuluyor. Tabi büyük jantlar yakın zamanda gelecek olan audi s3 sedan modelinde standart olarak yer alacak. A3 sedan özellikleri aktarmaya devam edecek olursak, araçta start-stop sistemi ile birlikte çalışan kendini verime adamış sistem yer alıyor. Bu sisteme fren gücünü geri kazanım özelliği verimlilik programlı yol bilgisayarı ve audi drive select verimlilik modu yer alıyor. Aracın multimedya sistemi bütün audi modellerinde olduğu gibi MMI touch özelliğini içeren 7 inçlik dokunmatik sisteme bırakılmış. A3 sedan’ın öne çıkan bir diğer özelliği ise audi active lane assist özelliği. Bu özellik sayesinde araç şeride ortalanıyor. 60 km/s hızda devreye giren bu özellik 250 km/s hıza kadar aracı şeritte dengelemek için çok hafif direksiyon müdahalesinde bulunur ve aynı zamanda titreşimle sizi uyarır. Ayrıca audi pre sense front dahil uyarlanabilir hız sabitleme sistemi de akıcı trafikte audi a3 sedan‘ın öndeki aracı takip etmesini sağlar ve 30 km/s hızda aniden duran trafikte aracın çarpışmasını önlemek için a3 sedan’ın tamamen durmasını sağlayabiliyor.

Audi a3 sedan tasarım açısından inceleyecek olursak 14 farklı dış ren seçeneği, 4 farklı boyutta yer alan 14 farklı jant seçeneği, 10 farklı döşeme seçeneği ve 4 farklı konsol seçeneği aracın kişiselleştirme fonksiyonlarının temelini oluşturuyor. Detaylarda ise led far sisteminin ön ve arka aydınlatma ekipmanlarında yer alması, yenilikçi audi çizgisinin hakim olduğu dış detaylar, alcantara ve deri kumaşın iç mekana renk vermesi, audi a3 sedan tasarımında önemli ayrıntıları oluşturuyor. Audi a3 sedan’ı bmw ve mercedes ile kıyaslayacak olursak tasarım anlamında a3 sedan farkını ortaya koyuyor. Fakat audi a3 sedan teknik özellikleri bakımından kıyaslama yaptığımızda ise bmw modelleri arasında en yakın olarak yeni 3 serisi ve mercedes tarafında ise makyajlanan c serisi var. Aslında bu araçların rakibi audi a4 ama a3 sedan’da teknik özellikleri ile bunun üstesinden geliyor. Bagaj hacmi olarak zayıf kalan audi a3 sedan, performans ve yakıt tüketimi konusunda bmw ve mercedes’ten daha iyi verilere sahip.

Audi a3 sedan fiyatı ve teknik verilerine geçmeden önce audi s3 sedan teknik özelliklerinden bahsedelim. Hızlı sedan otomobil sevenlerin yeni ilgi noktası olacak olan s3 sedan‘ın kaputu altında 2.0 TFSİ motor yer alıyor. Bu motor audi s3 sedan için 300 ps güç üretirken aracın 0’dan 100 km/s hıza 4.9 saniyede çıkmasını sağlıyor. Maksimum hız ise elektronik olarak 250 km/s hız ile sınırlandırılmış. Daha sportif tasarıma sahip olan bu otomobilde quattro teknolojisi sayesinde dört tekerden çekiş özelliği aracın yola daha iyi tutunmasını sağlıyor.

2013 yeni audi a3 sedan teknik özellikleri:
Motor ve Şanzıman: 1.4 TFSİ 140 bg 250 nm tork 7 ileri S Tronic
Performans: 0-100 km/s: 8.4 saniye – Maksimum hız: 219 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 5.9 / 4.1 / 4.7 / 109 g/km
Boyut: Uzunluk / Genişlik / Yükseklik : 4456/1796/1416
Bagaj Hacmi: 425 lt
Boş Ağırlık: 1325 kg

2013 Yeni Audi A3 Sedan Türkiye Fiyatı: 1.4 TFSI 140 bg Attraction S tronic: 88.817 TL

Sende Yorum Bırak »