2013 Yeni Kasa Audi A3 SportBack 1.6 TDİ Kış Koşullarında Test

Hakan Can 07 Aralık 2013 0

2013 Yeni Kasa Audi A3 SportBack 1.6 TDİ Kış Koşullarında Test
  • Motor
  • Şanzıman
  • Konfor
  • Fiyat

Otomobil Test köşemizde uzun süredir boş bıraktık. Bu arayı yeni audi a3 sportback modelini Erzurum’da ağır kış koşullarında test ederek telafi etmek istedim. Kompakt hatchback sınıfın en iddialı araçlarından birisi olan audi a3 sportback ile yaptığım testte aracın limitlerini hem asfaltta hem de karlı-buzlu zeminlerde denedim. Test detaylarına geçmeden araç hakkında ön bilgi vereyim. 1.6 TDİ 105 beygir gücündeki motor seçeneği ve attraction donanım paketine sahip olan test ettiğim araç, audi a3 donanım seviyesine göre boş araçtı. Ön tekerler kışlık lastiğe sahipti. Fakat arka lastikler yazlık lastiğe sahipti. Bunun dezavantajını asfalt performansında yaşamadı. Fakat karlı ve buzlu zeminlerde ciddi dezavantajlar doğurdu. Yazıma başlamadan önce bir uyarıda bulunmak istiyorum. Kesinlikle kışlık lastikleri bütün tekerler için alın, beklenmedik durumlarda ciddi sorun yaşatabilir.

2013 yeni audi a3 sportback modelinin ülkemizdeki tek dizel seçeneği olan 1.6 tdi paketi üzerinde gerçekleştirdiğim testte, asfalttan ziyade ağır kış koşullarını ön plana alarak yaptım. Lütfen bu testi detaylarını diğer audi a3 testleri ile karıştırmayalım. Çünkü 1.853 metre rakıma sahip ilde gerçekleşen bu testte yakıt ve performans değerleri ister istemez farklılık gösterdi. Şimdiden ön bilgi vereyim, aklınızda bulunsun. Yenilenen audi a3 modeli ilk olarak 3 kapı daha sonra sportback kasasına yani 5 kapı modeline kavuştu. Tasarımı ile ilgileri üzerine çeken audi a3 sportback yıllardır süregelen alman klasiği çizgisini bozmamış. Yani başarılı dış tasarım, sağlam malzeme, kaliteli işçilik ve tavizsiz güvenlik yine ön planda yer alıyor. Ülkemizde en büyük rakiplerinden birisi olan vw golf 7, mercedes a serisi, bmw 1 serisi gibi modellere göre oldukça iddialı olan yeni audi a3, bu iddiasını her detayında hakkını veriyor. Golf 7’yi daha önce kullandığım için ara ara iki araç aracında kıyaslama yapacağım.

Başarılı Görüş Açısı ve Kaliteli İç Mekan

Aracın oturma pozisyonunu beğendim. Gerek yan aynalar, gerekse iç dikiz aynasının aldığı açılar yeterli seviyede.Koltuklar rahat ve ön alanda daralma yaşamıyorsunuz. Bu tür araçlarda diz mesafesi can sıkan konulardan birisi oluyor. Fakat audi a3 sportback bunların arasından sıyrılabiliyor. Yani arka diz mesafesinde sorun yaşatmayacak bir otomobil. Kullanılan malzemeden ödün vermeyen audi firması ve golf 7’ye nazaran bu araçta daha sade ama bir o kadar da şık iç tasarım yapısı sunuyor. Yani golf 7 daha zengin görünen iç tasarıma sahipken bu araçta tuş karmaşası yok. Fakat iki noktada canımı sıkan durumlar oldu. Birincisi multimedya ekranının orta konsolun üstünde konumlandırılması, diğeri de dar torpido gözü. Araç çalıştırıldığında multimedya ve bilgi ekranı görevini görmek için çıkan ekranın hareketli olması canımı sıktı. Hafif salladığınızda biraz kalitesizlik hissi uyanıyor gibi. Açıkçası yaramaz bir çocuğun elinden çok çeker. Torpido gözü ise cd ve sd kart okuyucunun oraya konumlandırılmasından dolayı ciddi daralma yaşamış. Bu açıdan vw golf 7’nin daha iyi olduğunu gördüm. Fakat ekran meselesini sade tasarım anlayışının bir ögesi olduğunu kabul ediyor, torpido gözünün de aracın orta konsolun ve ön yolcu koltuğu altında yer alan gözlerle telafi edildiğini söyleyip bunu görmemezlikten geliyorum.

Eğlenceli ama bir o kadar da konforu ve güvenliği seven otomobil
Audi a3 sportback lastik dezavantajına sahip olmasına rağmen asfaltta size eğlenceyi sunan bir otomobil. Bu arabayı tercih edenler genellikle biz gençlerin tarzına yatkın olduğu için araç kendini güvenliğe adamış bir otomobil aksine eğlenceyi seven ama bir o kadar da konfordan ödün vermeyen bir otomobil. Doğu illerinde yaşayanlar bilirler. Kışın o ara sokaklarda nasıl buz yollarının oluştuğunu iyi bilirler ve o rahatsız zeminde araç ilerlerken konfor elden kaçıp gider. Ayrıca bir o kadar da güvenliğini tehlikededir. Fakat audi a3’ün güvenlik ekipmanları başarılı şekilde çalışıyor. Normal hızlarda buz zeminde sert frenler yapmama rağmen arka lastiklere rağmen başarılı duruş sergiliyor. Bunun yanı sıra konfordan da asla ödün vermiyor. Açıkçası golf 7’yi de geçen mart ayında ve hafif kış koşullarında rahatsız zeminlerde kullanmıştım. Fakat bu konforu golf’te bulamadım. Kısaca bu aracın konforu d segmentine göre ayarlanmış gibi. Yani bildiğiniz Premium otomobil. Güvenlik konusunda fazlaca durmak istiyorum. Yeni audi a3 sportback testi sırasında aracı limitleri üstünde kullanmaya çalıştım. Bir kere bu otomobile aşık oldum. Bir gencin duygularına bir otomobil ancak bu kadar tercüman olabilir.Erzurum’da karanlık çökmüş, gizli buzlanmaların saati gelmişti: Bilmeyen birisi için tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Vee o saatlerde araçla gezerken gazlama duygularım depreşti. Bir aracın dengesini kaybettiği en ciddi noktalardan birisini bu araçla yaşadım. Yolu ortalamış saçma sapan şekilde giden sürücünün sağından geçmek için gaza bastım. Kadran en son 120 km/s üstünde gösteriyordu. Her şeye rağmen geçiş vardı. Ta ki sol şeritten gelen bir başka aracın yol istemek için selektör yaptığı an’a kadar… Yolu ortalayan sürücü aracı aniden sağa doğru yönlendirdi. Bana kalan tek şey o yolda frene basıp iki şerit sola kayarak makası atmak. Yokuş çıkıyorsunuz, arka lastikler yazlık ve asfalt, -15 derecede nasıl olursa öyle. A3, temel taşlarını o andan itibaren tek tek göstermeye başladı. İşte o tehlikede audi a3 sportback’in yaptıklarına hayran kaldım. Bir araç bu kadar stabil olur ve bu kadar sürücüsünü anlar. Bahsettiğimiz otomobil bir audi a6 veya mercedes e serisi değil. Bunu anlatmamın tek sebebi aracın güvenliğe ne kadar önem vermiş olması. Fakat bunun yanı sıra eğlenceyi de kısıtlamaması. Yani bu kadar dengeli bir otomobilde eğlenceli viraj performansı alabilir miyiz? Sorusuna kesinlikle evet diyebilirim. Limitler zorlanmaya başladığında araç arkasını çok tatlı şekilde bırakıyor. Bu anlattıklarımdan yola çıkarak buzlu veya asfalt üzerindeki sert karlı zeminde heyecan aramayın. Zira tamponu elinize alabilirsiniz.

Başarılı şanzıman – Ekonomik motor – Frenlerin Araç İle Eşsiz Uyumu
Audi a3 ile 320 km yol yaptım ve bunun hepsi şehir içinde gerçekleşti. Rakım yüksek, araç yeni ve performans odaklı kullanım neticesinde 125 TL mazot yaktı. Ortalama tüketim en başta 11 litrenin üstüne çıksa da 150 km yoldan sonra 8.3-8.5 litre civarında değerleri yakaladım. Fakat fabrika verileri şehir içi tüketimi 4.8 litre olarak veriyor. Evet doğrudur ama aracın kaç kilometre sonrasında ve nasıl şartlarda ulaştığı çoğu sürücü tarafından bilinmiyor. Kullandığım aracı göz önüne aldığımızda rodaj süresini henüz tamamlamamış olmasına rağmen ve sırf şehir içinde performans odaklı kullanım sonucu ortalama 39 kuruş yaktı. Fakat araçta start-stop özelliğinin bulunmasının bu değerin artışını önlediğini düşünüyorum. Standart değerlere ulaştığında yeni audi a3 sportback yakıt tüketiminin şehiriçi 30 kuruş altına düşeceğine inanıyorum. Bunda fren gücünü geri kazanım özelliği ile birlikte çalışan start-stop özelliğinin şehir içinde ciddi kazanımlar sağlayacağı kanısındayım.
Aracın şanzımanından söz edecek olursak 7 ileri yarı otomatik şanzıman yer alıyor. Manuel mod da 5200 devire ulaşan otomobil, spor mod da 4400’e devirlenebiliyor. Alt devirde dizel motor sesini biraz fazla duyabiliyorsunuz. Fakat yalıtım başarılı olan otomobil üst devirlerde beni şaşırtmayı bir kez daha başardı. Bu otomobil üst devirlerde benzinli araç gibi bağırıyor. İlk algıladığımda bu nasıl dizel otomobil? desem de alıştıkça a3’ün tadını çıkardım. Aracın vites geçişleri kusursuz. Otomatik vites konusunda çok takıntılı biriyim. Özellikle buna dikkat ettim. Kusursuz vites geçişlerine sahip. Kesinlikle takılma, kasma gibi durum yaşanmıyor. Bu da kaliteli sürüşün en önemli anahtarlarından biri oluyor. Fakat bir konuda canımı sıkan durum oldu. D konumunda iken vitesi s konuma almadan dip gaz yaptığınızda a3 sportback biraz düşünüyor. Gaz pedalı altındaki klik aktifleştikten sonraki o bekleme ve sonrasındaki devirlenme aralığı daha kısa olabilirdi.
Yeni kasa audi a3 testinde başlığa “kış” kelimesini eklememin sebeplerinden birisi de aracın buz üzerindeki frenleme performansı oldu. Güvenlik üzerine övgüler yağdırdığım bu otomobilde ABS,ASR ESC gibi güvenlik donanımlarını söylememe gerek yok sanırım. Bu özellikler 2013 audi a3 sportback modelinde başarılı şekilde çalışıyor. Özellikle sert frenleme sonucunda direksiyonun stabil kalması ve o ani duruş hamlesine rağmen aracın çizgisinin asla bozulmamasını çok beğendim. Karlı zeminlerde yapılan audi quattro testini hatırlayın. Audi firmasının en zorlu koşullarda bile araç dengesinden asla taviz vermediği tanıtım videosunu birçok audi hayranı izlemiştir. İşte orada anlatılmak istenenlerin aslında audi araçlarının özünde bulunduğunu bu otomobili kullanınca anlayabilirsiniz. Buz zeminde defalarca denedim. Ortalama şehir içi hızlarında sert fren yapmama rağmen araç kayıyor ama direksiyon sabit. Asla taviz vermek yok. Bu şartlara rağmen başarılı bulduğum frenlemesine rağmen zincirin dört tekerde takılı olduğu audi a3’ün neler yapacağını az çok düşünün derim.

2013 audi a3 sportback testini önemli başlıklar altında aktarmaya çalıştım. Bu başlıklar dışında birkaç detaya daha değinmek istiyorum. Bu otomobilin malzeme kalitesi hakkında çok konuşuldu. Evet, sınıfındaki araçlara göre gerçekten çok başarılı otomobil. Sadelik üzerine tasarlanmış bir iç tasarım ve sessizliği sevenler için tasarlanmış bir otomobil. Multimedya ekranı gündüz göz almıyor. Fakat ses sistemi bu otomobile göre pek tatminkar değil. Özellikle sesi son seviyelere getirdiğimde sesin kısılması beni şaşırttı. Belki sürücünün kulak sağlığını düşünüyordur ya da hoparlörlerin zorlanmasını istemiyordur. Veyahut ses kalitesini en iyi şekilde sunmak istiyor. Bunların hiç biride olmayabilir ya da hepside olabilir ama bu detayı sevmedim. Fakat genel olarak yazımın başında da dediğim gibi bu otomobile aşık oldum. Başarılı otomobil. Kaliteli iç mekana sahip. Eğlenceyi size sunarken güvenliğinizi de asla ihmal etmeyen otomobil. Üstelik bu otomobili üst donanım seviyesinde sunduğu üstün özellikleri ile daha keyif alabilirsiniz. Özellikle S Line paketi ile sportiflik detayları daha ön planda olan a3 sahibi olabilirsiniz. Araç hakkında aktaracaklarım bu kadar. Bir başka testte görüşmek üzere…

2013 Yeni Kasa Audi A3 SportBack 1.6 TDİ Teknik Özellikleri
Motor: 1.6 TDİ 105 Beygir 250 NM Tork
Performans: 0-100 km/s: 10.9 saniye – Maksimum hız: 195 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 4.8 / 3.4 / 3.9 / 102 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4310 mm / 1425 mm / 1785 mm
Bagaj Hacmi: 380 lt
Boş Ağırlık: 1355 kg

2013 Yeni Kasa Audi A3 SportBack 1.6 TDİ Fiyatı
A3 1.6 TDI Attraction S tronic —> 85.490
A3 Sportback 1.6 TDI Attraction S tronic —> 88.659

Sende Yorum Bırak »