Nox Sensörü İptali

Hakan Can 27 Ocak 2019 0





Nox Sensörü İptali

 

Nox sensörü, arabada bulunan motor egzozuna monte edilmiş olup egzoz gazının içinde bulunan oksijen miktarını algılayarak motor ECU birimine rapor ileten bir sensördür.

Nox Oksijen Sensörü

Bir diğer ismide ‘’lambda’’olan nox oksijen sensörü egzozun manifolduna eklenmiş bir parçadır. Bu parça egzozda bulunan gazın içine karışmış ve henüz yanma işlemi gerçekleşmemiş olan oksijeni ölçerek ECU aracılığıyla bir voltaj üreterek bu gaz ve oksjen karışımının kalitesini kontrol eder. Bu sayede her sürüşte bu karışım düzenli bir şekilde kontrol altında tutularak, mümkün olabildiğince yakıt tüketimi ve performans özelliğini arttırır.

Normal araçlarda tek lambda sensörü bulunurken, yeni çıkan arabalarda bu sayı genelde ikidir. Fakat bu parça zamanla aşınabilir ya da kopabilir bir yapıya sahip olduğu için, motor ECU’suna yanlış rapor vermesi sonucu geri bildirim almaya başlar ve hiç çalışamaz hale gelir. Böylece fazla yakıt yakmasının yanı sıra performansta da azalma olur.

Çalışma Prensibi ve Avantajları

Cihaz, egzozdaki oksijen ve yakıt miktarını fakir ya da zengin diye tabir edildiği şekilde belirler. Standart olan karışım miktarının ayarlanması için, püskürtme ile sağlanan yakıt miktarı duruma göre ayarlanır. Yani eğer bu karışım zenginse püskürtme azalır, ama fakirse püskürtme oranı düşer ve denge sağlanmaya çalışır. Bu sensör aynı zamanda bu bilgiyi motorun beynine ileterek kullanılan yakıt miktarının belirlenmesini sağlar. Sistemde olan arızalar için arizatespitcihazlari.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu sensör aracın yakıt enjeksiyon düzeneğinin kilit parçasıdır ve yakıt tasarruf etme de önemli bir faktördür. Eğer olması gereken düzeyde çalışıyorsa, size performans, yakıt tasarrufu ve emisyon sınırlarını karşılama konusunda, etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Bu sensöre gösterilen özen ve titizlik sayesinde birçok açıdan avantaj elde edebilirsiniz. Ayrıca ucuz ve sıradan yakıt kullanmamaya özen gösterin.

Nox Sensörü’nün İptali

AdbluE aracılığıyla çalışan arabaların AdbluE iptal emülatörünün kullanılmasıyla nox sensörü iptal edilir ve araçlar sadece mazot yardımıyla çalışmaya başlar. Tak- çalıştır şeklinde ya da arabanın Canbus modülüne yapılan ekleme ile gerçekleşir ve oldukça kolaydır. Aracın nox sensörünün iptalinde AdbluE iptali yalnızca yazılım üzerinden olduğu için araçta herhangi bir performans düşüklüğü yaşanmaz.

Firma ve çalışanlarımızla birlikte sizlere bu hizmeti oldukça güvenilir ve uygun fiyatlara sunuyoruz. Nox sensörünün iptali için bizimle irtibata geçebilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sende Yorum Bırak »